Umowa przedwstępna i jej rola

20 kwietnia 2012

Zakup swojego własnego mieszkania to marzenie wielu z nas. Jest to oczywiście poparte wielotysięcznymi nakładami z konsumenckiej kieszeni. Jeżeli uda nam się dopełnić wszystkich proceduralnych czy kosztowych obowiązków powinniśmy zainteresować się kwestią związaną z umową przed wstępną, która warunkuje kredyty mieszkaniowe czy kredyty na budowę domu.
Umowa przedwstępna pozwala konsumentów rościć pewne prawa w sytuacji, kiedy deweloper nie wywiązuje się ze swoich sprzedażowych obowiązków, klient na podstawie owej umowy ma prawo rościć sobie prawo do wywiązania się z regulacji zawartych na umowie. Dzisiaj tego rodzaju dokument poprzedza niemal każdą transakcję sprzedażową w kontekście nieruchomości. Na umowie znajdują się najistotniejsze informacje , które dotyczą mieszkania. Są to np. metraż , cena, data oddania do użytku. W sytuacji kiedy sprzedawca z niewiadomych powodów nie chce , wystrzega się podpisania owej umowy to możemy zastanawiać się nad słusznością jego postępowania. Tego rodzaju pismo może występować w wariancie klasycznej umowy pisemnej, która zawierać ma następujące podpunkty:
• Informacje dotyczące mieszkania oraz wszystkie dane odnośnie zawartej transakcji
• Obowiązki , które dotyczą zarówno osoby sprzedającego jak i kupującego
• Okres w jakim zostanie zawarta umowa w wersji ostatecznej
Z czym związane jest zerwanie umowy przed wstępnej? Jako, że jest to umowa o charakterze cywilno-prawnym może to oznaczać dla osoby kupującej utratę wpłaconego zadatku. W sytuacji, kiedy kupującemu niezwykle zależy na zakupie tego, konkretnego mieszkania to może on zawrzeć umowę w wersji aktu notarialnego. Ile kosztuje taka procedura? Nie jest to niski koszt bowiem opiewa o średnio 1 lub 2 tys. PLN. Dodatkowo na organizację spotkania z notariuszem klient może poczekać nawet do kilku tygodni a nawet miesięcy.