Szybko i sprawnie

5 października 2011

Opinia, że banki nie są już tak rygorystyczne w przyznawaniu kredytów jak to było jeszcze rok czy dwa lata temu nie do końca jest prawdziwa, bowiem banki nadal stawiają wysoko poprzeczkę przed swoimi klientami. Chociaż trzeba przyznać, że na przykład w sektorze kredytów hipotecznych już nie tak wysoko jak kiedyś. Zresztą podnoszenie tej poprzeczki zależy nie tylko od banków, ale również od Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadzeniem w życie rekomendacji T znacznie zaostrza kryteria przyznawania jakichkolwiek kredytów. Nie mówiąc już o nowelizowanych zapisach rekomendacji S i w niedalekiej przyszłości rekomendacji J. Nie wybiegając jednak tak daleko w przyszłość trzeba stwierdzić, że mimo to o kredyty teraz jest już nieco łatwiej. Ostatnio pojawiła się nawet oferta db kredyt, gdzie nie wymagane jest nawet zaświadczenie o zarobkach. Czy możemy znaleźć bank, w którym wypłata kredytu przebiega szybko i sprawnie?
Szczególnie ubiegły rok był trudnym rokiem dla branży kredytowej i jest to opinia nie tylko kredytobiorców ale również banków. Kredytobiorcy mieli i mają nadal duże pretensje do banków za politykę kredytową, którą banki od jakiegoś czasu uprawiają. Kiedyś o kredyt bez bik, czy zaświadczeń było naprawdę łatwo, teraz trzeba o takich kredytach już raczej zapomnieć. Z drugiej jednak strony trzeba też zrozumieć racje banków, które nie mogą odzyskać swoich pieniędzy, ponieważ nadal mają wielu dłużników, którzy nie spłacają swoich kredytów. W związku z tym banki mają podstawę do zaostrzenia warunków kredytowych, a komisja nadzoru finansowego do wprowadzania w życie kolejnych rekomendacji.  Poza tym banki nadal obawiają się, że złych kredytów będzie przybywać, bowiem sytuacja wielu polskich rodzin stale się pogarsza, ale są też przeciwne tak rygorystycznym warunkom jakie proponuje komisja nadzoru finansowego
I słusznie, bowiem kredyty nam są potrzebne, a jak banki nie będą miały klientów to nie będzie biznesu kredytowego. Dlatego na przykład złagodziły swoją politykę wobec kredytów samochodowych, o które było ostatnio dość trudno. Na przykład w trzecim kwartale tego roku banki udzieliły takich kredytów na ponad 1 200 milionów złotych i już wiadomo, że nie mniej udzielą również w grudniu, a wypłata kredytu już nie jest problemem. Popyt na kredyty samochodowe jest tak duży, ponieważ klienci na gwałt kupują auta z kratką, poza tym ceny w roku 2011 mają być większe niż w tym roku. Trudno w tej chwili przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytów samochodowych w nowym roku, ale w tym jest zupełnie niezła. Na przykład stosunkowo łatwo jest o kredyt samochodowy bz wbk. Nie jest to stricte kredyt samochodowy bz wbk, ponieważ bank w zamian oferuje kredyt gotówkowy. Jednak jest on na bardzo dobrych zasadach, do 100 tysięcy bez poręczycieli, na dowolny cel, na nawet 6 lat, oprocentowanie ustalane jest indywidualnie, na dowolny cel, jest także wiele innych pozytywów tego kredytu, z którymi naprawdę warto się zapoznać.