Ranik wiele wyjaśni

11 października 2011

 

Rynek kart kredytowych kwitnie, mimo, iż banki zaostrzyły swoje stanowiska w sprawie wydawania kart kredytowych i mimo, iż sami kliencie tego rynku nie są już tak pazerni na plastikowe pieniądze. Ale nie wszyscy właściciele kart kredytowych zachowują się odpowiedzialnie, narażając banki na straty finansowe. Do tak zwanych złych kredytów,  a więc spłacanych nieterminowo, albo w ogóle nie spłacanych banki również zaliczają kredyty zaciągnięte w bankach poprzez karty kredytowe. Mimo to kart kredytowych stale nam przybywa, wypływa to z faktu, ze nie wszystkie banki dotrzymują swoich obietnic i dalej stosują te same metody i niekoniecznie sprawdzają zdolności kredytowe swoich klientów. Ale nie wszystkie też banki stawiają na ilość.

– Oczywiście, że nie wszystkim bankom zależy na jak największej liczbie klientów za cenę niewypłacalności, nie mniej takie banki są ale większość banków już o wiele bardziej szczegółowo sprawdza swoich klientów. To jednak problem banków. Klientom powinno zależeć na wyborze jak najkorzystniejszej oferty. Trzeba pamiętać, że kredyty zaciągane za pomocą kart kredytowych należą do najdroższych na rynku kredytowym. Dlatego przed podjęciem decyzji należy sprawdzić oferty co najmniej kilku banków, pomoże nam w tym również ranking kart kredytowych – powiedział jeden z klientów tego rynku.

Ostatnim hitem bankowym są bankowe prezenty pod choinkę, a konkretnie karty kredytowe, które mogą później okazać się kłopotliwym prezentem, bowiem jak zapewne wszystkim wiadomo, większość z właścicieli kart kredytowych niekoniecznie zna się na zasadach ich funkcjonowania. Ale trzeba przyznać, że jest to dobry wybór i w perspektywie zbliżających się świąt można się już zacząć zastanawiać nad tym pomysłem. Przypomnijmy, że karty upominkowi, które proponują hipermarkety działają na nieco innych zasadach. Nie są to typowe karty kredytowe, ale mają właściwości kart przedpłaconych. Kartę taką można załadować do odpowiedniej kwoty i niekoniecznie kwota ta ma być wykorzystana jednorazowo. Jest aktywowana na rok, natomiast saldo można sprawdzać albo przez internet albo bezpośrednio w kasie sklepu. Jest to nowa forma obdarowywania swoich bliskich i najmniej kłopotliwa, ponieważ nie musimy się martwić jaki prezent ukochanej osobie kupić i co najważniejsze czy się spodoba.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie sklepy oferują takie karty na jednakowych warunkach. Dlatego najlepiej sprawdzić oferty w kilku sklepach. Nie jest to jeszcze dość rozpowszechnione i dlatego żaden upominkowy ranking kart kredytowych jeszcze nie funkcjonuje. Funkcjonuje jednak poważny ranking kart kredytowych i w tym rankingu zdecydowanie prowadzą standardowe karty kredytowe boś, meritum banku oraz mbanku. W rankingu srebrnych kart karty kredytowe nerdea bank, getin bank oraz bz wbk, w rankingu złotych karty karty getin bank, nerdea bank i dnb nord, a w platynowych karty mbank, dnb nord oraz multibank.