Pożyteczny wynalazek – kalkulator rat

31 stycznia 2012

Kalkulator rat kredytu to jedno z najlepszych wynalazków współczesnego finansowego świata. Kalkulatory inwestycyjne pozwalają w sposób łatwy, prosty i przyjemny obliczyć maksymalną wysokość kredytu, wysokość poszczególnych miesięcznych rat, całkowity jego koszt, odsetki oraz rzeczywiste oprocentowanie. Większość tego typu przeliczników służy tylko do wyliczania rat, zarówno tych stałych jak i malejących. Kalkulator kredytowy dotyczy nie tylko jednego rodzaju kredytu, używamy go do wyliczenia kosztów każdego z nich, zarówno tych samochodowych jak i hipotecznych.

Kalkulator rat a symulacja, czy są nam potrzebne?
Symulacja kredytowa jest zazwyczaj pierwszym etapem starania się o uzyskanie wsparcia finansowego od banku w postaci kredytu. W pierwszej kolejności za pomocą kalkulatora wyliczana jest zdolność finansowa kredytobiorcy, mająca rdzenne znaczenie w ustalaniu wysokości kredytu. W jej wyliczaniu biorą udział takie dane jak liczba osób w gospodarstwie domowym, miesięczny dochód netto, czyli średnie wynagrodzenie domowników, wysokości rat spłacanych przez nas innych zobowiązań finansowych, a także bieżące wydatki na utrzymanie. Takie zestawienie kosztów wykonuje zazwyczaj pracownik bankowy, bądź osoba będąca doradcą finansowym, który współpracuje z wieloma bankami i ma zdolność porównywania ofert. Kalkulator rat kredytu przedstawia nam rzeczywisty obraz kredytu, a posiadając tą wiedzę świadomie możemy podjąć najlepszą dla nas decyzję.

Korzystając z internetowych kalkulatorów jesteśmy narażeni na błędne interpretacje i oceny, świat finansów jest na tyle skomplikowany, że nie warto przez niego iść w pojedynkę. Profesjonalni doradcy kredytowi staną na wysokości zadania pomagając nam przebrnąć przez pełną niebezpieczeństw dżunglę ofert bankowych i niełatwy proces kredytowania, od podpisania wniosku do jego spłaty.