Kredyt mieszkaniowy bez wkładu-marzenie ściętej głowy?

13 lipca 2009

Czy w czasach ograniczania akcji kredytowej przez banki możemy myśleć o uzyskaniu kredytu mieszkaniowego bez wkładu? Czy jest to tylko myślenie życzeniowe bo banki zamknęły kurek z kredytami dla osób, które nie mają wystarczająco dużo oszczędności? Na szczęście nie do końca tak jest…

W ostatnich latach kredytobiorcy zostali przyzwyczajeni do tego, że niezależnie od waluty mogą otrzymać kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego a ewentualne oszczędności mogą lokować np. w fundusze inwestycyjne czy lokaty. Taka strategia była promowana przed doradców bankowych i pośredników finansowych, którzy z jednej strony wierzyli w słuszność takiej porady a z drugiej liczyli na wyższe prowizje związane z wyższą kwotą kredytu.

Kredyty mieszkaniowe na 100 wartości nieruchomości były dostępne praktycznie w każdym banku. Niektóre z nich oferowały również możliwość kupna działki budowlanej praktycznie bez konieczności posiadania ani jednej złotówki. Banki te umożliwiały mianowicie uzyskanie kredytu nawet ponad 100 wartości nieruchomości. Tak uzyskanie pieniądze mogły być przeznaczone na pokrycie opłat towarzyszących zakupowi nieruchomości i samego kredytu mieszkaniowego albo na… dowolny cel.
Dodatkowo braniu kredytów bez wkładu własnego sprzyjały niskie marże kredytowe, które nie premiowały w tak oczywisty sposób osób, które chciały np. wpłacić 20 procenta z własnej gotówki. Nawet koszt ubezpieczenia niskiego wkłady własnego (zwykle 3-5 procent ubezpieczanej sumy za kilkuletni okres ochrony) nie odciągał klientów od brania kredytów mieszkaniowych bez wkładu. Liczyli, że gotówka, którą w ten sposób zostawiają w kieszeni może z powodzeniem odrobić ten koszt na inwestycjach w akcje czy fundusze.

Teraz jednak takie sytuacje są niemożliwe-banki wyraźnie zaostrzyły swoje regulaminy i kredyty mieszkaniowe bez wkładu są rzadkością. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wcale otrzymać. Nawet tak zrewolucjonizowane kredyty hipoteczne w walutach obcych można jeszcze otrzymać bez wkładu własnego. Oczywiście teoretycznie bo banki po przeanalizowaniu naszej indywidualnej sytuacji życiowej mogą ostatecznie zażądać wniesienia własnej gotówki na poczet ceny nieruchomości. A gdzie można jeszcze teoretycznie wnioskować o kredyty mieszkaniowe bez wkładu np. we frankach szwajcarskich? Taką ofertę posiadają następujące banki: Polbank, Deutsche Bank, mBank oraz Multibank. Niestety wiąże się to z wysokimi marżami…

Lepiej sytuacja wygląda w przypadku kredytów mieszkaniowych w złotych. Tutaj znacznie więcej banków udziela kredytów bez wymaganego wkładu własnego, ale również nie są to najtańsze oferty na rynku. O taki kredyt możemy starać się np. w Deutsche Bank, Lukas Bank, Nordea, Pekao SA, BOŚ Bank. Jeśli jednak mamy 20 procent wkładu własnego to możemy wtedy wnioskować o kredyt w BZWBK z marżą 1,35 procenta!

W dzisiejsze więc sytuacji rynkowej warto uważniej przyjrzeć się kosztom kredytów mieszkaniowych bez wkładu. Może się okazać, że są zbyt drogie nawet biorąc pod uwagę oferty tylko w PLN.