Kredyt gotówkowy pod hipotekę domu – na co zwrócić uwagę?

27 czerwca 2014

Oprocentowanie oraz warunki kredytowania i spłaty kredytów gotówkowych najczęściej są niezbyt korzystne dla kredytobiorców. Warto sięgnąć po kredyty gotówkowe pod hipotekę domu lub mieszkania, na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie należy brać kredytów gotówkowych pod zastaw hipoteki domów czy mieszkań w firmach pozabankowych lub od kredytowych domokrążców. Wielu klientów straciło swoje mieszkanie lub dom, zastawiając je u prywatnych kredytodawców lub w instytucjach pozabankowych. Przypadek mieszkanki Gdańska jest tego najlepszym dowodem. Kobieta pożyczyła 10 tys. zł pod zastaw mieszkania u prywatnego inwestora. Sądziła, że ze spłatą kredytu nie będzie mieć problemów, ale nie przeczytała dokładnie umowy, bowiem odsetki w takich firmach i u takich inwestorów często przekraczają nawet 1000 proc. Szybko okazało się, że nie była w stanie spłacać swojego zadłużenia i mieszkanie zostało zlicytowane. Dlatego jeżeli już kredyt gotówkowy pod zastaw domu czy mieszkania, to tylko w bankach.

Cel i zabezpieczenie kredytu

Decydując się na kredyt w banku, trzeba zwracać uwagę na szereg elementów, bowiem banki również potrafią manipulować ofertami oraz klientami. Należy przeanalizować szczególnie dokumenty, jakie starający się o taki kredyt powinni dostarczyć do banku. Kredyty gotówkowe pod hipotekę domu czy mieszkania są niczym innym jak pożyczkami hipotecznymi, których oferta jest w bankach dość bogata. Banki przyznają pożyczki hipoteczne na dowolny cel, ich zabezpieczeniem są hipoteki tych nieruchomości. Są oczywiście zdecydowanie niżej oprocentowane od standardowych kredytów gotówkowych i korzystniejsze w spłacie. Jakie dokumenty są w tym przypadku niezbędne?

Niezbędne dokumenty

Comperia.pl słusznie zauważa, że każdy z banków może i ma swoje procedury, którymi kieruje się przy udzielaniu pożyczek hipotecznych czy kredytów gotówkowych pod hipotekę domu lub mieszkania. Standardowo wymagane są następujące dokumenty: dowody osobiste małżonków, ich zdolność kredytowa, pozytywne historie kredytowe, dokumenty potwierdzający, iż nieruchomość, którą kredytobiorca chce zastawić, jest jego nieruchomością, czyli akt notarialny, wypis z księgi wieczystej lub zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Poza tym banki mogą w każdej chwili zażądać innych dokumentów i osoby ubiegające się o takie kredyty będą musiały dostarczyć je do banku. O szczegóły najlepiej pytać w oddziałach.

Głos doradcy finansowego

Należy zwracać uwagę nie tylko na konieczne dokumenty, ale również, a może przede wszystkim, na koszty takich kredytów oraz warunki kredytowania i spłaty należności bankowych. Ważne jest również dopasowanie kredytu do możliwości finansowych oraz potrzeb klienta. Kredyty pod zabezpieczenie hipotek są bardzo ważnymi kredytami i skomplikowanymi w wyborze i warto zasięgnąć opinii doradców finansowych, którzy dysponują wachlarzem ofert i mogą zaproponować co najmniej kilka wariantów do wyboru.