Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny

15 marca 2012

Czasy kiedy banki masowo udzielały kredytów na mieszkanie odeszły w zapomnienie. Świadczy o tym stopniowo pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju, który pogrąża się w coraz większym kryzysie. Władze finansowe podejmują kolejne decyzje, które mają za zadanie ograniczyć dostęp do kredytów jedynie dla tych konsumentów, których stać na regularną spłatę rat.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Parametry jakie określają kredyt hipoteczny stale się mnożą. Podstawową jest oczywiście zakres inwestycji, na które dany bank zechce go udzielić np. na zakup gotowego już mieszkania, budowę domu czy rozbudowę już istniejącego. Kolejną kwestią jest dostępny limit finansowania, który ustalany jest względem naszych predyspozycji finansowych. Drugą ważną sprawą jest koszt kredytu, o którym przede wszystkim decyduje oprocentowanie. Jednak nie jest to jedyna opłata jaką przyjdzie nam ponieść za kredyt bankowy hipoteczny. Należy się bowiem liczyć z takimi kosztami jak prowizja, ubezpieczenie czy marża jaką narzuca bank względem swojej indywidualnej polityki. To, w jakiej walucie bierzemy pożyczkę, również nie jest bez znaczenia. Wpływa zarówno na wysokość oprocentowania, jak i marży banku. Biorąc pod uwagę aktualne realia, kredyty walutowe są dzisiaj zdecydowanie mniej dostępne niż jeszcze kilka miesięcy temu. Ryzyko walutowy jest bowiem za duże aby banki swobodnie mogły udzielać finansowania w obcej walucie.

Ranking kredytów hipotecznych

Biorąc pod uwagę dzisiejsze propozycje hipoteczne możemy stwierdzić, że banki mimo kryzysu starają się zachęcić klientów do składania wniosków. Poniżej przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych.

Bank                            Oprocentowanie                                    Prowizja

Nordea Bank Polska            7,09%                                             1,50%

Deutsche Bank                   6,39%                                              0,00%

PKO BP                            6,53%                                               0,00%