Dokąd po najtańszą pożyczkę hipoteczną?

28 listopada 2014

Pożyczka hipoteczna jest niżej oprocentowana niż kredyt gotówkowy, a to ze względu na lepszą formę zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Sprawdźmy zatem, dokąd udać się po najtańszą pożyczkę hipoteczną w 2014 roku.

Pożyczki hipoteczne, podobnie jak kredyty mieszkaniowe, zaciągane są na dłuższy okres, ale w przeciwieństwie do tych ostatnich, pieniądze można wydać na dowolny cel. Oto ranking najkorzystniejszych ofert na jesieni 2014 roku.

Najniższe oprocentowanie znajdziemy w Raiffeissen Polbanku w ofercie promocyjnej Pożyczka Hipoteczna. RRSO wynosi tutaj 5,08%, a oprocentowanie nominalne: 4,94% w skali roku z marzą 2,90%, ale za to bez prowizji. Pożyczkę można zaciągnąć już na 1 rok, a maksymalnie na 20 lat. Minimalna kwota, jaką możemy pożyczyć, wynosi 30 tys. zł, a najwyższy pułap ustalony jest na 70% wartości nieruchomości, która zabezpiecza pożyczkę.

Zazwyczaj bank nie wymaga wykupienia ubezpieczenia, ale może zażądać zabezpieczenia w postaci cesji polisy na życie, gdy wnioskodawca jest tylko jeden albo do określenia zdolności kredytowej brane są dochody jednej osoby. Będziemy musieli również wykupić ubezpieczenie, gdy ostatnia rata kredytu spłacana będzie w wieku powyżej 65 lat. Niestety, również ubezpieczenie spłaty pożyczki jest wymagane do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki.

Wyższe RRSO znajdziemy w ofercie promocyjnej Pożyczki Hipotecznej City Handlowy – 5,21% z prowizją 1% i oprocentowaniem nominalnym 4,94% w skali roku (w tym marża 2,90%). Niska marża jest niestety skierowana do klientów posiadających konto zasilane wynagrodzeniem, a także dla korzystających z dodatkowych produktów bankowych. W tym wypadku możemy skorzystać z odpłatnej pomocy w dopełnieniu formalności. Minimalna kwota pożyczki to 40 tys. zł, a maksymalna nie może przekroczyć 70% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Nie musimy wykupywać dodatkowego ubezpieczenia poza standardową polisą ubezpieczającą nieruchomość. Pożyczkę możemy wziąć maksymalnie na 20 lat.

Oferta pakietowa Pocztowa Pożyczka Hipoteczna Banku Pocztowego proponuje RRSO w granicach 5,38%, ale za to bez prowizji i maksymalnie na 30 lat. Minimalna kwota, jaką możemy pożyczyć, to 50 tys. zł, a maksymalna zależy od doboru zabezpieczenia. Oprocentowanie nominalne to 5,24% w skali roku z marżą 3,20%. Tę ostatnią można jeszcze obniżyć, gdy posiadamy w Banku Pocztowym ROR z minimalnym miesięcznym wpływem 2,5 tys. zł oraz usługę Pocztowy24 lub gdy zadeklarujemy chęć otwarcia takiego rachunku.