Bank informacji kredytowej

8 września 2009

Widzę jak od czasu do czasu klienci bankowości używają pojęcia: bank informacji kredytowej. Sądzę, że komuś się myli z biurem informacji kredytowej. Choć z drugiej strony z drugiej strony banki dysponują dużymi zasobami wiedzy o swoich klientach. Wtedy można byłoby stosować wyrażenie w zupełnie innym znaczeniu.

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK to instytucja zbierająca informacje na temat kredytobiorców w Polsce. Po to, aby dane danego klienta trafiły do BIK, klient musi się na to zgodzić. Zgoda jest właściwie obowiązkowa zawsze przy składaniu wniosku. Dodatkowo dany bank musi mieć dostęp do danych BIK, musi więc funkcjonować stosowna umowa między bankiem i biurem. Dzisiaj jest to już właściwie standard. Jeżeli więc „podmiot liryczny” mówiąc bank informacji kredytowej miał na myśli BIK, to definicja jest taka jak wyżej.

Jeżeli zaś miał na myśli bank wiedzy o kredytobiorcach danego banku to sprawa już ma się trochę inaczej. Oczywiście każdy bank prowadzi rejestr swoich klientów, dłużników. Cel podstawowy to możliwość monitorowania jakości obsługi portfela kredytowego. Cel numer dwa to sprzedawanie swoim klientom kolejnych produktów bankowych. Każdy racjonalny przedsiębiorca tak by właśnie postąpił i oczywiście banki też tak robią.

Wiedza o kredytobiorcach danego banku, czyli taki bank informacji kredytowej, to prawdziwa skarbnica wiedzy. Ile zarabia dany delikwent, jakie ma zadłużenie, jak je obsługuje, itd. Pomijam już kwestie danych teleadresowych, które przecież są też niezmiernie ważne. Dlatego informacja jest pilnie strzeżona i dostęp do niej mają tylko wyznaczeni do tego pracownicy.