500 Plus zwiększy zdolność kredytową?

12 października 2018

Nowa ustawa 500 Plus powstała, by zachęcić rodziny do posiadania większej ilości dzieci, a jednocześnie wesprzeć je finansowo. Comiesięczna pomoc w kwocie 500 zł nie tylko zwiększy dochód rodzin, ale może także wpłynąć na ich zdolność kredytową.

Ustawa „Rodzina 500 Plus” przewiduje wsparcie dla każdej rodziny w postaci świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. By otrzymać ten rodzaj wsparcia w przypadku posiadania jednego dziecka, rodzina musi spełnić kryterium dochodowe 800 zł na osobę lub 1200 zł dla dzieci posiadających zaświadczenie o niepełnosprawności. Rodziny wielodzietne spełniające warunki dochodowe otrzymają także świadczenia na pozostałe dzieci.

500 plus a zdolność kredytowa

Warunkiem koniecznym uzyskanie kredytu przez kredytobiorcę jest wyliczana przez banki zdolność kredytowa. Najczęściej jest to kwota comiesięcznego dochodu pomniejszona o posiadane zobowiązania i koszty utrzymania danego gospodarstwa domowego. Powstała w ten sposób kwota powinna wystarczać na ratę kredytu, a także na utrzymanie rodziny.

Uwaga! Warto wiedzieć, że do zdolności kredytowej na ogół banki nie wliczają alimentów i zasiłków.

Potencjał zasiłku 500 Plus

Teoretyczne pieniądze z programu 500 Plus stanowią formę zasiłku i w związku z tym, banki mogą ich nie uwzględniać przy zdolności kredytowej. Tego typu wsparcie przy dwójce dzieci stanowi stałe zwiększenie dochodu rodziny o minimum 500 zł. W sytuacji, gdyby banki zdecydowały się uwzględniać pieniądze z programu, mogłoby to znacząco wpłynąć na zdolność kredytową wielu polskich rodzin. Dodatkowe 1000 zł miesięcznie w rodzinach z dwójką dzieci mogłoby zwiększyć sumę zdolności kredytowej nawet o 209 tys. zł. Przy obecnej sytuacji na rynku nieruchomości taka kwota pozwalałaby na zakup mieszkania w Warszawie nawet o 29 m2 większego niż bez środków z programu 500 Plus. Obecnie średnia cena za metr kwadratowy w stolicy wynosi 7 164 zł. W Krakowie przy uwzględnieniu pieniędzy z programu rodzina mogłaby sobie pozwolić na dodatkowe 34 m2, a w Łodzi na 57 m2.

500 Plus a oszczędzanie

Gdyby banki zdecydowały się na uwzględnienie 500 Plus przy wyliczaniu  zdolności kredytowej, z pewnością na kredyt miałoby szansę więcej Polaków. Gdy rodzina z trójką dzieci zdecydowałaby się na odkładanie uzyskanych z programu pieniędzy, wtedy po 18 latach uzbierałaby kwotę 216 tys. zł. Tak suma wystarczyłaby na kupno kawalerki w Warszawie. Pieniądze otrzymywane w ramach programu na pewno ułatwiłyby spłatę kredyt hipotecznego niejednej polskiej rodzinie.